AVRUPA VİZESİ

Polonya Vizesi Nasıl Alınır?

El değinmemiş doğası ile bir çok kişinin dikkatini çeken Polonya’ya; Polonya vizesi alarak ziyaret edebilirsiniz. Geleneksel mimarisi, kare meydanlarıyla adeta bir çok kişiyi etkileyen Polonya, ulaşım sistemleri bakımından da bir hayli tercih edilebilir bir konumda. Avrupa’daki konumuyla merkezi bir noktada bulunan Polonya’da ister civardaki ülkeleri gezebilir isterseniz de daha dağ ve deniz  kasabalarınu ziyaret ederek bünyenizi dinlendirebilirsiniz. Tarihi dokusu ile adeta bir büyülenecek olduğunuz Polonya’ya vize işlemlerinizi tamamladıktan sonra gidebilirsiniz. Polonya vize işlemlerinin eksiksiz ve hızlı bir şekilde tamamlanması için belirlenmiş olan şartların ve evrakların halledilmesi gerekmektedir.

Polonya Konsolosluğu Vize Başvuru İşlemleri

Polonya’ya seyahat etmek isteyen kişiler vize için gerçekleştirecek oldukları başvuruları Polonya Konsolosluğu, Polonya Konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş olan kurumlar, Polonya Büyükelçiliği ve vize başvuru merkezleri ile Seyahat – turizm acenteleri vasıtası ile kolaylıkla gerçekleştirebilirler. Polonya Konsolosluğu doğrultusunda kısa süreli olarak vize işlemleri konsolosluğunun yetkilendirilmiş olduğu kurumlar ve beraberinde vize danışma merkezleri ile seyahat turizm acenteleri aracılığı ile yapılabilmektedir. Lakin uzun süreli olan Polonya vizesi yani; çalışma oturum, aile birleşimi gibi konuları için alınan vize başvuruları söz konusu olduğu zaman Polonya Konsolosluğu‘ndan ya da Polonya Büyükelçiliği’ne şahsen kişinin giderek başvuruda bulunması gerekmektedir. Eğer Polonya vize başvurusu aracı kurumlar doğrultusunda yapılmış olsa bile; başvuruların değerlendirilmesi de beraberinde onaylanması yetkisi kesinlikle Polonya Konsolosluğuna aittir.

Polonya Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Polonya vizesi başvurusunu eksiksiz bir şekilde tamamlamanız için gerekli olan belgelerin hepsini tamamlamanız gerekmektedir. Polonya Konsolosluğu tarafından sizlere sunulan bu belgeleri eksiksiz bir şekilde tamamladığınız takdirde hızlı bir şekilde Polonya vizenizi temin edebilirsiniz. Diğer bir yandan ise belgelerinin eksik olması ya da hatalı olması durumunda başvurunuz sekteye uğrayabilir; hatta onaylamayabilir. Sizler için Polonya vizesi için gerekli olan evrakları maddeler halinde sıraladık:

 • Pasaport
 • Pasaportunuzun fotokopisi ve eğer varsa Schengen vizelerinizin fotokopisi
 • Vize Başvuru Formu ve beraberinde Taahhütname
 • Polonya Büyükelçiliğine yazılmış olan seyahat amacınızı açıklayan şahsi nitelikte dilekçe​
 • Nüfus Cüzdanınızın fotokopisi (T.C Kimlik numaranız net bir şekilde gözükecek)
 • ​2 tane yeni çekilmiş olan Biometrik Fotoğraf 
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği (Yeni tarihli olması gerekiyor. Anne ve baba bilgilerini de tam bir şekilde içermesi gerekiyor)
 • Protokol yazısı (Yeni pasaport çıkaranlar. Daha önceki süreçte Schengen Vizesi bulunmayan kişiler bu belgelerini Pasaport Şube Müdürlüğünden temin etmelidirler.)
 • Otel rezervasyonu ve gidiş-dönüş uçak rezervasyonu
 • Seyahat masraflarına dair eksiksiz belgeler ​
 • Seyahat sağlık sigortası poliçesi (Tarafımızdan sıkıntısız bir şekilde temin edilmektedir.)
 • Mesleki nitelikteki belgeler
 • Finansal nitelikteki belgeler

Polonya Vize Başvurularında Dikkat Edilecek Olan Hususlar Nelerdir?

Başvuruları doğrultusunda kullanacak olan pasaportlara son on yıl içinde çıkartılmış olması şarttır. Polonya Konsolosluğu son on yıl içinde çıkartılmamış olan vize başvuru sahibinin kesinleşmeyen Polonya seyahati dönüşünün en az üç ay geçerliliği bulunmayan başvuruları reddetmektedir. Bunun yanı sıra pasaportu yıpranmış, deforme olmuş ve yeni görünümü kaybetmiş olan pasaportları da işleme sokmamaktadır. Son olarak pasaporta muhakkak en az iki sayfanın boş bulunması gerekmektedir.

Polonya Konsolosluğu Vize Ve Konsolosluk İşlemleri Hakkında Önemli Detaylar

 • Reşit olmayan yani 18 yaşından küçük olan kişiler vize başvurularını baba ve anne doğrultusunda ya da yasal vasi ile beraber ya da bu kişilerin iznini göstererek muvafakatname ile yapılmalıdır.
 • Vize başvurularında kullanacak olan seyahat belgesi vizenin bitiş tarihini takip etmelidir. En az üç ay daha geçerli olması şarttır. Bunun yanı sıra seyahat belgesi doğrultusunda vizenin belirtecek olduğu en az iki sayfanın boş olmaması halinde başvuru yapılmadan önce muhakkak yeni bir pasaport alınmalıdır.
 • Polonya vizesi başvuruları 15 ila 30 gün içersinde sonuçlandırılmaktadır. Bu nedenle Polonya konsolosluğuna vize başvurusunda bulunmak için en az seyahat tarihinden 30 gün önce başvurularınızı gerçekleştirmelisiniz.
 • Polonya konsolosluğuna başvuru yapmadan önce Türkiye ve Polonya resmi tatilleri sebebi ile işlem sürelerini uzaması söz konusu olmasından dolayı başvurunun bu tarihler arasında denk gelip gelmediği mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır.
 • Vize başvurusu ile ilgili herhangi bir durum söz konusu olduğunda Ankara’daki yer alan Polonya Büyükelçiliği’ne ya da İstanbul’da yer alan Polonya Başkonsolosluğuna vize başvurusunda bulunan kişi bizzat görüşme talep edebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir