AVRUPA VİZESİ

Litvanya Vizesi Nasıl Alınır?

Avrupa’ya gitme hayali bulunan kişilerin hedeflerinden bir tanesi de elbette ki bir Kuzey Avrupa ülkesi olan Litvanya’dır. Baltık ülkelerinden birisi olan Litvanya’ya alınabilecek vize türleri başvuru türüne göre değişmektedir. Öğrenci vizesi, çalışma vizesi, seyahat vizesi gibi türleri olan Litvanya vizesi nasıl alınır? Litvanya vizesiz girişler hangi pasaportlarla yapılır? Litvanya vizesi gerekli evraklar ve başvuru süreçleri hakkında bir takım bilgileri paylaşalım.

Litvanya Hakkında Genel Bilgiler

Kuzey Avrupa ülkelerinden biri olan Litvanya; Belarus, Polonya ve Letonya arasında konuşlanmıştır. Litvanya başkenti Vilnius şehridir ve nüfusu son sayımlara göre 3 milyona yakındır. Litvanya asgari ücret 730 Euro olurken, bu rakamın 2020’de 607 Euro olduğunu belirtmek gerekir. Son 2 yıldaki enflasyon dalgasından nasibini alan Litvanya’da asgari ücret son iki yılda toplam %20 oranında zam almıştır.

Litvanya Vize İstiyor mu?

Litvanya’ya giriş için Türk vatandaşlarından vize istenmekte iken bazı pasaport tipleri bundan muaftır. Gri pasaport, yeşil pasaport ve siyah pasaport ile vizesiz Litvanya girişi mümkünken, bordo pasaport sahiplerinin Litvanya’ya giriş için vize başvurusunda bulunması gerekmektedir. Peki Litvanya vize başvurusu nasıl yapılır, Litvanya vizesi için gerekli evraklar nelerdir?

Litvanya Vizesi Başvurusu

Öncelikle Litvanya Vizesi başvurusunun gerekli evraklar tamamlandıktan sonra sadece Ankara’da bulunan başkonsolosluktan şahsen yapılması gerekmektedir. Posta yoluyla ve vekaleten yapılan başvuruların geçerli sayılmayacağı belirtilmiştir. Litvanya vize başvurusu için öncelikle online başvuru formunun konsolosluk web sitesinden temin edilerek doldurulması ve vize başvuru ücretinin belirtilen hesap numarasına yatırılarak dekontun saklanması gerekmektedir. Ücret dekontu, başvuru formu ve elbette pasaportunuz ile birlikte tamamlanması gereken belgeler başvuran kişinin durumuna göre değişmekle birlikte, bunları sizler için belirteceğiz.

 • Başvuru Formu
 • Vize başvuru bedelinin yatırıldığına dair dekont
 • Pasaport ve bir adet biometrik fotoğraf
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Gidiş dönüş biletleri ile konaklama belgesi
 • En az 30 Bin Euro teminatı olan seyahat sağlık sigortası poliçesi
 • Vize başvuru süresi boyunca yetecek kadar paranızın olduğunu gösteren banka hesap dökümü
 • Varsa gelir durumunu gösterir belgeler. (özel sektöre çalışanlar için son 3 aya ait maaş bordroları ile imza sirküleri, memurlar için son 3 aya ait maaş bordroları ile kurumsal kimlik belgesi, ticaretle uğraşanlar için sicil belgesi ve gelir beyannamesi, varsa kira gelirlerinin belgeleri, çiftçiler için oda kayıt belgesi ve emekliler için emekli kartı ile son 3 aya ait maaş bordroları)
 • Başvuru sahibinin öğrenci olması durumunda öğrenci belgesi ile masrafları karşılayacak olan kişinin (anne, baba) gelir belgeleri ile yazılı beyanı
 • Başvuru sahibi eğitim amacıyla (erasmus vb) gidecekse, Litvanya’daki okulun kabul belgesi ya da daveti
 • Başvuru sahibinin 18 yaş altı olması durumunda yine bakmakla yükümlü bireylere ait gelir belgeleri

Yukarıda sayılan belgelerle birlikte Ankara’da bulunan Litvanya Başkonsolosluğu’na mutlaka randevu alarak gidilmesi gerekmektedir. Randevusuz başvurularda işlem yapılmayacağı bildirilmektedir. Ayrıca Başkonsolosluğun uygun görmesi halinde başvuru sahibini mülakat için yeniden çağırma hakkını saklı bulundurduğunun da belirtilmesi gerekmektedir. Tüm evrakların tamamlanması ve başvuru sahibi hakkında konsoloslukça yapılan değerlendirmelerde bir çelişki/yanlış beyan veya usulsüzlüğe rastlanmaması halinde 1 ila 4 hafta arasında kabul edilmektedir.

Litvanya’ya vizesiz girilebilecek pasaportları tanıtıp, Litvanya hakkında genel bilgileri aktararak Litvanya vize başvuru süreciyle alakalı bilgiler vermeye çalıştık. Siz de hemen yukarıda sıralanan prosedür ve evrak silsilesini takip ederek Litvanya vizesi alabilir ve hayallerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir